انواع سرطان پوست؛ علائم، عوامل خطر و روشهای پیشگیری، تشخیص و درمان
انواع سرطان پوست؛ علائم، عوامل خطر و روشهای پیشگیری، تشخیص و درمان

سرطان پوست از رشد بیش از حد و غیر طبیعی سلول های پوست، به خصوص سلول های در معرض نور خورشید نشات می گیرد. با این وجود این سرطان همچنین در نواحی از پوست که در معرض آفتاب نیستند نیز اتفاق می افتد. نکته کلیدی به منظور دستیابی به بیشترین شانس درمان موفقیت آمیز سرطان پوست، تشخیص آن در مراحل ابتدایی است.

انواع سرطان پوست:

1.کارسینوم سلول پایه ای(بازال)

2.کارسینوم سلول سنگفرشی (اسکواموس)

3.ملانوم

علائم:

1.کارسینوم سلول پایه ای:

این نوع سرطان پوست معمولا در نواحی در معرض آفتاب مانند گردن یا صورت رخ می دهد. کارسینوم سلول پایه ای می توانند به صورت های زیر نمود پیدا کند:

برآمدگی مروارید گونه یا موم شکل

ضایعه صاف، رنگ پوست یا قهوه ای زخم مانند

زخم خراش گونه یا همراه با خونریزی که بهبود یافته اما دوباره عود می کند

2.کارسینوم سلول سنگفرشی:

این نوع سرطان پوست اغلب در نواحی از بدن که در معرض نور خورشید هستند مانند صورت، گوش ها و دست ها اتفاق می افتد. احتمال ابتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی در نواحی از بدن که در معرض آفتاب نیستند، در افراد دارای پوست های تیره تر بیش از سایر افراد می باشد.

کارسینوم سلول سنگفرشی می تواند به صورت های زیر بروز پیدا کند:

ندول سفت قرمز رنگ

زخم یا ضایعه صاف با سطح پوست پوست شده و ناهموار

 

3.ملانوم:

این نوع سرطان پوست می تواند در هر ناحیه ای از پوست رخ دهد؛ چه در نواحی طبیعی پوست و چه در خال های گوشتی که سرطانی می شوند. ملانوم در مردان اغلب در صورت و ناحیه ی اصلی بالاتنه( شامل دست ها نمی شود) اتفاق می افتد؛ این در حالی است که این نوع سرطان اغلب زنان را در ناحیه ی تحتانی پاها درگیر می کند. هم در مردان و هم در زنان، این سرطانی می تواند در نواحی از بدن که در معرض نور خورشید نیستند نیز رخ دهد. این سرطان می تواند در هر نوع رنگ پوستی بروز پیدا کند. در افراد با رنگ پوست تیره تر، ملانوم اغلب بر روی کف دست یا پا و زیر انگشت های دست یا پا رخ می دهد.

علائم ملانوم عبارتند از:

نقطه ی بزرگ قهوه ای رنگ بر روی پوست با لکه های تیره تر

خالی که تغییر حس، رنگ و سایز داده و یا خونریزی می کند

زخم یا ضایعه کوچک با حاشیه یا اجزای غیرمنظم که به رنگ های قرمز، صورتی، سفید، آبی یا ترکیب آبی و سیاه ظاهر می شوند

زخم یا ضایعه ی دردناکی که همراه با احساس خارش یا سوزش باشد

زخم یا ضایعه های تیره رنگ بر روی کف دست یا پا، نوک انگشتان دست یا پا، و یا در ناحیه ی پوشش غشای مخاطی دهان، بینی ، مهبل یا مقعد

علائم و نشانه های انواع دیگر سرطان های پوست که شیوع کمتری دارند عبارتند از:

سارکوم کاپوسی:

این سرطان نادر، در عروق خونی پوست شروع به رشد کرده و سبب ایجاد لکه های قرمز یا ارغوانی رنگ بر روی پوست و یا در غشای مخاطی می شود.

سارکوم کاپوسی غالبا در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند مبتلایان به ایدز، و یا افرادی که داروهایی مصرف می کنند که سبب سرکوب کردن سیستم ایمنی طبیعی می شوند مانند افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند، اتفاق می افتد.

کارسینوم سلول مرکل:

این نوع سرطان پوست سبب ایجاد ندول های سفت و براق بر رو یا درست زیر پوست و در فولیکول های مو، می شود. کارسینوم سلول مرکل اغلب در ناحیه ی سر، گردن و بالاتنه اتفاق می افتد.

کارسینوم غده سباسه:

این سرطان تهاجمی و غیرشایع از غدد چربی در پوست آغاز می شود. کارسینوم غده سباسه- که معمولا به صورت ندول های سفت بی درد ظاهر می شود- می تواند در هر ناحیه ای از بدن ایجاد شود اما اغلب بر روی پلک چشم اتفاق می افتد و در بسیاری از موارد با مشکلات و بیماری های مربوط به پلک اشتباه گرفته می شود.

نکته مهم:

تمامی تغییرات پوستی الزاما ناشی از سرطان نیستند و در صورت مشاهده ی تغییراتی که شخص را نگران می کند، نیاز است تا با پزشک مشورت کرده و شرایط مورد بررسی قرار گیرند.

عوامل ایجادکننده سرطان پوست:

سرطان پوست زمانی رخ می دهد که در DNA سلول های پوست، جهش رخ دهد. این جهش ها سبب می شوند تا سلول ها به طور غیرطبیعی و خارج از کنترل رشد کرده و توده ای از سلول های سرطانی تشکیل دهند.

سلول های درگیر در سرطان پوست:

سرطان پوست در لایه ی بیرونی پوست به نام اپیدرم آغاز می شود. اپیدرم لایه ی نازکی است که سلول های پوست که بدن به طور مداوم تولید می کند را پوشش داده و محافظت می کند.

اپیدرم حاوی سه نوع سلول اصلی می باشد. این موارد عبارتند از:

سلول های سنگفرشی (اسکواموس): درست در زیر لایه ی بیرونی پوست قرار گرفته و نقش پوشش داخلی پوست را ایفا می کند.

سلول های پایه ای(بازال): که وظیفه ی تولید سلول های جدید پوست را دارند، در زیر سلول های سنگفرشی قرار دارند.

ملانوسیت ها: که ملانین  تولید می کنند- ملانین رنگدانه ای است که سبب وجود رنگ طبیعی پوست می شود- در قسمت پایین اپیدرم قرار دارد. هنگامی که شخص در آفتاب است، ملانوسیت ها به منظور کمک به محافظت لایه های عمیق تر پوست، ملانین بیشتری تولید می کنند.

نوع و گزینه های درمان مخصوص به هر گونه سرطان پوست بسته به مکانی که در آن رشد کرده اند متغیر است.

نور ماورابنفش و دیگر عوامل باالقوه:

بیشتر آسیب به DNA سلول های پوست ناشی از پرتو ماورابنفش موجود در نور خورشید و در نور مورد استفاده در تخت های مخصوص برنزه کردن می باشد.

برخی دیگر عوامل نیز مانند قرار گرفتن در معرض مواد سمی، اشعه، شرایطی که سبب ضعف سیستم ایمنی بدن شود و یا سابقه ی شخصی یا خانوادگی ابتلا به این سرطان می توانند زمینه ساز سرطان پوست باشند.

پیشگیری:

در میانه ی روز، از قرار گرفتندر معرض نور خورشید اجتناب کنید

تمام سال از کرم ضدآفتاب استفاده کنید

از لباس هایی استفاده کنید که کاملا پوستتان را در برابر آفتاب محافظت کنند

از عینک آفتابی و لباس های محافظت کننده در برابر نور خورشید استفاده کنید

از تخت های مخصوص برنزه کردن اجتناب کنید

آگاهی های لازم راجع به داروهای حساس تر کننده ی پوست در برابر آفتاب کسب کنید

تغییرات پوستی خود را با پزشک خود در میان بگذارید

روشهای تشخیص سرطان پوست:

انجام معاینه توسط پزشک

بیوپسی پوست

تصویربرداری ها

روشهای درمان سرطان پوست:

گزینه های درمان بسته به اندازه، نوع، عمق و موقعیت ضایعه های پوستی متفاوت خواهد بود. در صورتی که سلول های سرطانی کوچک بوده و تنها محدود به سطح پوست باشند، جدای از انجام بیوپسی مقدماتی پوست و خارج کردن تمام توده، نیازی به درمان های دیگر نیست.

در صورت نیاز به درمان های اضافی، ممکن است از روش های زیر استفادعه شود:

فریز کردن

جراحی برداشتن کامل ناحیه ای از پوست(اکسیژنال)

جراحی میکروگرافی((Mohs

کورتاژ، خشکاندن الکتریکی و کرایوتراپی

رادیوتراپی

شیمی درمانی

درمان فوتودینامیک

درمان بیولوژیک

منبع:  سایت mayo clinic

سرطان پوست , سرطان , تشخیص سرطان , علائم سرطان , ملانوم ,

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.