کولونوسکوپی : روش دقیق تشخیص سرطان روده
کولونوسکوپی : روش دقیق تشخیص سرطان روده

دقیق ترین روش تشخیص سرطان روده بزرگ و راست روده با استفاده از تصویربرداری کولونوسکوپی یا سی تی کولونوگرافی انجام می پذیرد.

در این روش دستگاه سی تی اسکن با استفاده از اشعه ایکس، تصاویر زیادی از روده بزرگ و رکتوم (راست روده) تهیه می کند (برخلاف دستگاه های اشعه ایکس معمولی که تنها قادر به تهیه یک عکس می باشند). در ادامه این تصاویر به کمک برنامه های پیشرفته رایانه ای ادغام میشود و امکان مشاهده سه بعدی تصاویر داخل روده بزرگ و رکتوم را نیز جهت جستجوی هرگونه پلیپ یا توده سرطانی برای پزشکان مربوطه فراهم میسازد.

√لازم به ذکر است که روده بزرگ و رکتوم باید قبل از انجام تصویربرداری، پاکسازی شده و تخلیه شوند؛ به همین منظور معمولا بیماران ملزم به رعایت یک رژیم مایعات حداقل به مدت یک روز قبل از تصویربرداری می باشند. همچنین، ممکن است نیاز باشد بیمار قبل از انجام تصویربرداری ماده ی حاجب استفاده کند.

برای انجام پروسه تصویربرداری، بیمار روی تخت باریکی که دراز میکشد و یک لوله ی منعطف وارد راست روده بیمار میشود؛ در ادامه به منظور منبسط کردن روده بزرگ و تهیه ی تصاویر با جزئیات بیشتر، از طریق همین لوله، هوا داخل روده ها پمپاژ می شود. در انتها تخت داخل دستگاه قرار می گیرد و بیمار می بایست حدود ۱۵ ثانیه نفس خود را حبس کند؛ سپس عکس های مربوطه گرفته می شوند.

منبعسایت  American cancer society

تشخیص سرطان , سرطان روده , سی تی کولونوگرافی , کولونوگرافی , کولونوسکوپی ,

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.