روز جهانی سرطان
روز جهانی سرطان

چهارم فوریه هر سال به عنوان روز جهانی سرطان نامگذاری شده است. شعار امسال روز جهانی سرطان "I AM AND I WILL" یا " من هستم و خواهم ماند" میباشد. هدف از نامگذاری این روز آنست که با افزایش سطح آگاهی و اطلاعات در حوزه سرطان و درخواست از دولت و جوامع در سرتاسر جهان به منظور پیاده سازی هر نوع اقدام در راستای مبارزه با این بیماری، از طریق پیشگیری، جان میلیون ها نفر را از مرگ نجات دهد.

سرطان چیست؟

به طور طبیعی و با توجه به اقتضای بدن، سلول ها رشد کرده و تقسیم می شوند. علاوه بر این سلول های قدیمی تر و آسیب دیده میمیرند و سلول های جدید جایگزین آن ها می شوند.

زمانی که این سلول های قدیمی و آسیب دیده از بین نروند و همچنین سلول های جدید به طور غیرطبیعی و بسیار بیش از حد رشد کنند، سرطان ایجاد می شود.این بیماری می تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد.

عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان(قابل تغییر):

الکل

چاقی

تنباکو

تغذیه نامناسب

عدم فعالیت بدنی

عفونت به وسیله ی برخی از ویروس ها

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان زا

قرار گرفتن در معرض امواج یونیزه و یا ماورای بنفش

عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان(غیر قابل تغییر):

سن

ژنتیک

سیستم ایمنی

سرطان در آمار جهانی:

هر ساله، به طور میانگین 5/9 میلیون نفر در جهان به علت ابتلا به سرطان جان خود را از دست می دهند

بیش از یک سوم سرطان های شایع در دنیا قابل پیشگیری می باشند!!!

با پیاده سازی راهکارهای مناسب در راستای پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان به موقع و کارآمد، می توان جان 7/3 میلیون نفر را از مرگ به علت سرطان، نجات داد

سرطان در آمار ایران:

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در ایران هر ساله حدود 108 هزار نفر به سرطان مبتلا می شوند.

شایع ترین سرطان ها در مردان: به ترتیب سرطان معده با ۱۷.۷۴ درصد، سرطان پوست با ۱۷.۴۹ درصد، سرطان پروستات با ۱۶.۹۳ درصد، سرطان روده بزرگ با ۱۴.۱۳ درصد و سرطان مثانه با ۱۲.۶۱ درصد

شایع ترین سرطان ها در زنان: به ترتیب سرطان پستان با ۲۳.۹ درصد، سرطان روده بزرگ با ۱۱.۷۰ درصد، سرطان پوست با ۱۰.۸۵ درصد، سرطان معده با ۸.۶۷ درصد و سرطان تیروئید با ۷.۳۱

مردم چطور می توانند به خود کمک کنند؟

1.انتخاب سبک زندگی درست:

تغذیه ی سالم

فعالیت بدنی منظم

عدم استفاده از الکل

محافظت در برابر افتاب

اجتناب از استعمال تنباکو و هر نوع محصول وابسته به آن

2.آگاهی:

شناخت علائم و نشانه های سرطان و تشخیص به موقع؛ زیرا در صورتی که سرطان در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، درمان پذیر تر خواهد بود

3.حضور در اجتماع:

همه باید در طول و پس از درمان، از طریق روش های مختلف از جمله کار کردن، انجام فعالیت های روزمره، ارتباط های اجتماعی و کسب درآمد، از نظر اجتماعی فعال باشند.

مردم چطور می توانند به دیگران کمک کنند؟

یکی از کارهای مهم به اشتراک گذاشتن تجربیات شخصی درباره ی سرطان است؛ زیرا این فعالیت، کمک بسیار شایانی به بیماران می کند.

علاوه بر این، افزایش آگاهی خود و دیگران درباره ی ارتباط سبک زندگی از جمله استعمال دخانیات، رژیم غذایی و عدم فعالیت بدنی با خطر ابتلا به سرطان، از دیگر اقدامات مهم در راستای اهداف روز جهانی سرطان به حساب می آید.

همچنین مردم می توانند با درخواست های خود از رهبران دولتی بخواهند تا سرمایه ی مناسبی را به اقدامات پیشگیرانه ی سرطان و همچنین افزایش کیفیت زندگی بیماران اختصاص دهند.

مردم همچنین می توانند مدارس و محیط های کاری را مجاب کنند تا اقداماتی در راستای بهبود تغذیه، افزایش فعالیت بدنی و عدم استفاده از دخانیات را در محیط خود، پیاده سازی کنند.

از دیگر اقدامات حیاتی، تلاش برای از بین بردن شایعات و خیال بافی ها که در برخی جوامع منجر به ایجاد تبعیض در برخورد با افراد مبتلا به سرطان شده است، می باشد.

منابع:

https://www.worldcancerday.org/

https://www.cancer.org/

https://www.yjc.ir/

روز جهانی سرطان , سرطان , پیشگیری از سرطان , تشخیص سرطان ,

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.