سرطان مثانه: علائم، عوامل خطر و روشهای پیشگیری، تشخیص و درمان
سرطان مثانه: علائم، عوامل خطر و روشهای پیشگیری، تشخیص و درمان

سرطان مثانه یکی از سرطان های شایع محسوب می شود که در مردان شایع تر بوده و بیشتر در سنین بالا رخ می دهد اما با این وجود می تواند در هر سنی بروز پیدا کند.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در ایران شایع ترین سرطان ها در مردان به ترتیب عبارتند از: سرطان معده با ۱۷.۷۴ درصد، سرطان پوست با ۱۷.۴۹ درصد، سرطان پروستات با ۱۶.۹۳ درصد، سرطان روده بزرگ با ۱۴.۱۳ درصد و سرطان مثانه با ۱۲.۶۱ درصد. به این ترتیب افزایش آگاهی درباره ی سرطان مثانه می تواند در بسیاری از موارد و با تغییر سبک زندگی، سبب پیشگیری و نجات جان بسیاری از افراد شود.

علی رغم اینکه این سرطان اغلب در خود مثانه ایجاد می شود، ممکن است در برخی موارد سلول های سرطانی در دیگر قسمت های دستگاه تخلیه ی ادراری شروع به رشد کنند.

حدود 7 مورد از هر 10 مورد سرطان مثانه در مراحل ابتدایی تشخیص داده می شوند؛ به همین علت به دنبال تشخیص به هنگام، سرطان مثانه بسیار قابل درمان خواهد بود.با این وجود، میزان بازگشت و عود دوباره ی سرطان مثانه حتی در صورت تشخیص در مراحل ابتدایی نیز وجود دارد؛ به همین علت اغلب نیاز است تا افراد مبتلا به این سرطان، سال ها پس از درمان، از طریق انجام آزمایشات و دیگر پیگیری های موردنیاز، سلامت خود را کنترل کنند.

علائم سرطان مثانه:

خون در ادرار( هماتوری)

ادرار دردناک

درد در ناحیه لگن

در صورتی که شخص هماتوری داشته باشد، رنگ ادرار وی صورتی یا به رنگ کولا است.

گاهی اوقات نیز ممکن است تغییری در ادرار مشاهده نشده و خون در ادرار به کمک بررسی میکروسکوپی ادرار تشخیص داده شود.

نکته مهم:

علائم ذکر شده ممکن است به علت اختلالات دیگر در بدن بروز پیدا کرده باشند و الزاما نشان دهنده ی سرطان مثانه نیستند. عادت ماهانه، ورزش بسیار شدید، فعالیت جنسی، برخی از بیماری های ویروسی، ضربه دیدن و عفونت همگی می توانند منجر به وجود خون در ادرار شوند؛ اما نیاز است تا بیمار در صورت مشاهده ی خون در ادرار به پزشک مربوطه مراجعه کرده و بررسی های لازم را انجام دهد.

عوامل:

بر اساس سایت WebMD، نیمی از سرطان های مثانه چه در مردان و چه در زنان ناشی از استعمال دخانیات می باشد.

بر اساس سایت Wikipedia، خطر ابتلا به سرطان مثانه در افراد سیگاری دو برابر افراد غیر سیگاری است.

 با این وجود دیگر عوامل ایجاد سرطان مثانه همیشه واضح نبوده و برخی از افراد مبتلا به این سرطان در معرض عوامل خطر مشخصی قرار نگرفته اند.

اما طبق بررسی های انجام شده عوامل زیر سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه می شوند:

استعمال دخانیات و هر گونه استفاده از تنباکو

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

سابقه ی قرار گرفته در معرض اشعه

تحریک و التهاب مزمن پوشش مثانه

داشتن سابقه ی خانوادگی ابتلا به سرطان مثانه

مصرف کم مایعات

پیشگیری:

با وجود اینکه هیچ روش تضمین شده ای برای پیشگیری از سرطان مثانه وجود ندارد، اما می توان با استفاده از گام های زیر، خطر ابتلا به آن را کاهش داد:

عدم استعمال دخانیات: در اینصورت، از ورود حجم قابل توجهی از مواد شیمیایی سرطان زا که می توانند در مثانه جمع شوند، جلوگیری می شود

در استفاده از مواد شیمیایی احتیاط کنید: در صورتی که با مواد شیمیایی سر و کار دارید، تمام موارد ایمنی را رعایت کنید تا در معرض این مواد قرار نگیرید.

انواع مختلف میوه ها و سبزیجات را استفاده کنید: یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات مختلف را برای خود انتخاب کرده و اجرایی کنید. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند.

انواع سرطان مثانه:

کارسینوم اوروتلیال( سلول های بینابینی)

این نوع سرطان مثانه که در گذشته کارسینوم سلول ترانزیشنال نامیده میشد، در واقع در سلول های پوشش درونی مثانه ایجاد می شود.سلول های اوروتلیال در زمان پر شدن مثانه منبسط و در زمان خالی بودن مثانه منقبض می شوند. سلول هایی مشابه داخل میزنای و مجرای ادرار را نیز پوشانده و تومور ها می توانند در این نقاط نیز تشکیل شوند. کارسینوم سلول های بینابینی، شایع ترین نوع سرطان مثانه در ایالات متحده ی امریکا محسوب می شود.

کارسینوم سلول سنگفرشی:

این نوع سرطان با التهاب های مزمن مثانه به طور مثال ناشی از عفونت ها و یا استفاده ی طولانی مدت از کاتتر های دستگاه ادراری مرتبط می باشد. کارسینوم سلول سنگفرشی در ایالات متحده ی امریکا نادر است.این نوع سرطان مثانه در بخش هایی از جهان شایع است که نوعی خاصی از عفونت به نام شیستوزومیازیس (Schistosomiasis) عاملی رایج برای ایجاد عفونت های مثانه به حساب می آید.

آدنوکارسینوم:

این نوع سرطان، در سلول های غده ای مثانه که مواد مخاطی تولید می کنندمخاط شروع به رشد و تکثیر می کنند. آدنوکارسینوم مثانه نیز در ایالات متحده ی آمریکا نادر است.

تشخیص:

سیستوسکوپی

بیوپسی

سیتولوژی ادرار

روش های تصویربرداری مانند CT اوروگرام و پیلوگرام رتروگراد.

پس از تایید وجود سرطان مثانه، به منظور تشخیص اینکه آیا سلول های سرطانی به غدد لنفاوی و یا دیگر نقاط بدن متاستاز کرده اند یا خیر، از روش های تصویربرداری زیر استفاده می شود:

CT اسکن

MRI

اسکن استخوان

اسکن قفسه سینه

درمان:

جراحی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

ایمنی درمانی

سرطان , سرطان مثانه , پیشگیری از سرطان , علت سرطان , علائم سرطان , درمان سرطان , تشخیص درمان ,

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.