سرطان های شایع در مردان کدامند؟
سرطان های شایع در مردان کدامند؟

بر اساس آخرین آمار تخمینی منتشر شده در سال 2018، 18 میلیون مورد ابتلاء به سرطان در سرتاسر جهان گزارش داده شده که از این میان 5/9 میلیون مورد را مردان و 5/8 میلیون مورد را زنان تشکیل می دهند. خوشبختانه در سال های اخیر، درصد بهبودی افراد مبتلا به سرطان با رشد چشمگیری مواجه بوده اما هنوز گام های زیادی باید در این راستا برداشته شوند. مهمترین قدم، توجه ویژه به موضوع پیشگیری است. تمامی افراد باید با کسب آگاهی های لازم، غربالگری های موردنیاز سن خود را به انجام رسانند تا هر گونه اختلال در سلامتی خود را به موقع تشخیص دهند زیرا در اینصورت درمان بسیار کاربردی تر بوده و نتایج مطلوب تری را به همراه خواهد داشت. در ادامه سرطان های شایع در مردان تشریح شده است:

بر اساس شواهد موجود، مردان نسبت به زنان، توجه کمتری به سلامت خود دارند؛ به همین علت در برخی موارد بیماری هایی از جمله سرطان در آنها در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند. به منظور جلوگیری از این امر، نیاز است تا مردان با علائم اولیه بیماری های مختلف آشنا شده و در صورت بروز هر کدام، پیگیری های لازم را انجام دهند.

سرطان معده :

در واقع حاصل تکثیر بی رویه سلول های سرطانی در لایه های معده است. یکی از بزرگترین خطرهای این بیماری، تشخیص سخت آن است. از آنجایی که سرطان معده معمولا در مراحل اولیه علائم خاصی از خود نشان نمیدهد، اغلب در مراحل ابتدایی تشخیص داده نشده و درمان را سخت میکند. با شناخت عوامل خطر و بکارگیری روشهای پیشگیری میتوان شانس ابتلاء به این بیماری را کاهش داد.

 

علل بروز سرطان معده:

یکی از علت های موثر در ایجاد این سرطان، بیماری ریفلاکس اسید معده است؛ این بیماری می تواند ناشی از چاقی و استعمال دخانیات باشد. بیماری ریفلاکس اسید معده (GERD) به علت بازگشت مکرر اسید معده به مری بوجود می آید؛

برخی دیگر از عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان معده عبارتند از:

مصرف الکل

پولیپ های معده

استعمال دخانیات

فعالیت بدنی کم

ورم های مداوم معده

کم خونی های شدید و مهلک

استفاده از غذاهای فرآوری شده

سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان معده

لنفوم (گروهی از سرطان های خون)

مصرف کم میوه و سبزیجات در رژیم غذایی

وجود تومور در قسمت های دیگر دستگاه گوارش

داشتن رژیم غذایی پر نمک و استفاده از غذاهای دودی

عفونت هلیکوباکتر پیلوری (یک عفونت رایج که گاهی اوقات میتواند سبب زخم در ناحیه معده شود)

عوامل خطر و روشهای تشخیص و درمان سرطان معده

سرطان پروستات :

پروستات، غده ای در زیر مثانه و جلوی راست روده ی مردان است. هنگامی که سرطان ظاهر میشود، سلول های پروستات به سرعت رشد کرده (سلول های بدخیم) و باعث تشکیل توده در غده پروستات میگردد. به گفته مایکل چپمن، از مدیران بنیاد تحقیقات سرطان بریتانیا، شمار مردانی که به سرطان پروستات مبتلا شده و متاسفانه به خاطر آن جان خود را از دست میدهند؛ درحال افزایش است.

 

رایج‌ترین نشانه‌های سرطان پروستات:

به طور معمول سرطان پروستات در مراحل اولیه فاقد علامت است اما در صورت بروز علائم، آنها معمولاً به صورت یکی از موارد زیر یا تعداد بیشتری از آنها بروز خواهند کرد:

تکرر ادرار

تورم پاها

ادرار با فشار کم

ناتوانی‌های جنسی

مشکل در دفع ادرار

درد به هنگام انزال

مشاهده‌ی خون در ادرار یا منی

درد و ناراحتی در لگن یا مقعد

در صورت تشخیص پیش از متاستاز، سرطان پروستات را می‏توان با موفقیت درمان کرد، اما اگر سرطان، متاستاز دهد؛ متاسفانه درآن صورت شایعترین محل گسترش به استخوان‎ها است.

سرطان کولورکتال :

روده، بخشی از دستگاه گوارش است که عملکرد اصلی آن هضم و جذب مواد غذایی میباشد. سرطان روده زمانی رخ میدهد که در پوشش داخلی روده (کولون)، سلول های غیرعادی رشد کنند. سرطان روده در مردان شایع تر بوده و ممکن است خوش خیم (پولیپ) یا بدخیم باشد.

 

عوامل خطر ابتلا به سرطان روده :

افراد بالای 50 سال

سابقه خانوادگی سرطان روده

پولیپ ها و بیماری التهابی روده

 

علائم پیشرفته سرطان روده :

درد شکمی

مدفوع خونی

یبوست یا اسهال

مدفوع شل و باریک

تغییر در میزان مدفوع

ضعف و خستگی مفرط

کاهش وزن ناگهانی و غیرقابل توجیه

خونریزی مقعدی و مشاهده خون در مدفوع

نفخ، گاز و احساس سیری و پری غیرقابل توضیح

معمولا در مراحل اولیه سرطان روده علائمی وجود ندارد اما با پیشرفت آن ممکن است ظاهر شود؛ به همین دلیل انجام چکآپ برای این بیماری بسیار حائز اهمیت است.

سرطان ریه :

علائم این بیماری اغلب با برونشیت و یا ذات الریه اشتباه گرفته میشوند. تشخیص دیرهنگام این بیماری باعث شده که بیش از ۷۰ درصد سرطان های ریه در مراحل پیشرفته تشخیص داده شوند؛ با این وجود، بدیهی است هرچه زودتر تشخیص داده شود، شانس درمان موفق به مراتب افزایش خواهد یافت...

انجمن سرطان ایالات متحده امریکا (ACS) معتقد است در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک مراجعه شود:

سرفه مداوم و یا سرفه همراه با خون یا خلط های تیره رنگ

گرفتگی صدا، درد قفسه سینه، تنگی نفس

عفونت های دستگاه تنفسی پی در پی

 

علائم پیشرفته سرطان ریه :

سردرد، سرگیجه، تشنج به علت انتشار سلول های سرطانی به سیستم عصبی

زردی پوست به علت شیوع سرطان به کبد

توده و غده های زیرپوست به علت پخش سلول های سرطانی به غدد لنفاوی

کمردرد، درد ناحیه لگن و یا درد استخوان

روشهای پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان ریه

براساس تحقیقات انجام شده در مجله پزشکی New England، افرادی که مرتبا دخانیات استعمال می کردند ولی در عین حال به طور سالانه، سی تی اسکن های مربوطه را انجام داده اند، ۲۰ درصد مرگ و میر کمتری نسبت به افراد مشابه داشتند که نسبت به انجام سی تی اسکن ها بی توجه بوده اند...

سرطان , مردان , سرطان های شایع , درمان سرطان , سرطان معده , سرطان پروستات , سرطان ریه , سرطان کولورکتال ,

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.