علايم بيماري ديابت را بشناسيم!
علايم بيماري ديابت را بشناسيم!

پزشكان هفت علامت اصلي براي بيماري ديابت بر شمرده اند كه در صورت ادامه دار شدن هر كدام ازآنها بايد درخواست آزمايش براي اندازه گيري ميزان قند خون را داد.

به گزارش خبرگزاري ايرنا : انجمن روانشناسان آمريكا اعلام كرده كه نسل جوان امروزي بسيار بيشتر از همسن و سالان خودشان در دهه هاي قبل دچاراسترس هستند.با توجه به اينكه استرس يكي از دلايل اصلي ابتلا به بيماري قند ( نوع ۲)، به شمار مي رود، پزشكان مي گويند كه بايد از سنين جواني علايم هشدار دهنده اين بيماري را شناسايي كرد.

شناسايي نشدن درست بيماري در جواني امر شايعي است و تا وقتي مشكل جدي نشود، جوانان نه به پزشكان مراجعه مي كنند و نه پزشكان علايم برخي بيماري ها را در آنها جدي مي گيرند. 

در بيماراني كه قند خون بالايي دارند توانايي توليد انسولين از بين مي رود يا اينكه بدن آنها در برابر انسولين مقاوم مي شود و در نتيجه كارايي طبيعي آن از بين مي رود.

پزشكان هفت علامت اصلي براي اين بيماري بر شمرده اند كه در صورت ادامه دار شدن هر كدام از آنها بايد درخواست آزمايش براي اندازه گيري ميزان قند خون را داد.

 

تكرر ادرار/پرادراري

ادرار بيش از اندازه به دليل اين است كه كليه ها مجبور به دفع قند اضافه بدن هستند. كليه ها اين قند اضافه را همراه با مواد مايع از بدن دفع مي كنند.

 

تشنگي مداوم

بالا رفتن ميزان گلوكز خون و در نتيجه پر ادراري باعث از دست رفتن ميزان زيادي از آب بدن مي شود كه فرد را بيش از حد معمول تشنه نگاه مي دارد.وقتي اين دو عامل اول(پر ادراري و تشنگي دائم) ناگهان با هم ظاهر شوند، حتما بايد به پزشك مراجعه كرد.

 

خستگي بيش از حد

بدن انرژي لازم براي حركت و فعاليت را از سوخت و ساز گلوكوز بدست مي آورد. علاوه بر تاثير كم شدن آب بدن، تمام فعاليت هاي سوخت و ساز بدن تحت تاثير قرار گرفته و انجام آن كند مي شود كه منجر به بي حالي و خستگي مدام فرد مبتلا به بيماري قند مي شود.

 

مشكل بينايي

كم آب شدن بدن بر بينايي افراد مبتلا به بيماري قند اثر منفي دارد. اين كم آبي كلي بدن باعث كم شدن مايع تر كننده لنز چشم مي شود كه منجر به مشكل بينايي و تمركز مي شود. در موارد شديد، اين كم آبي باعث پاره شدن مويرگ هاي خوني شبكيه چشم و كوري مي شود.

 

طولاني شدن زمان ترميم زخم ها ،بريدگي ها و عفونت

احتمال داده مي شود كه بروز عفونت هاي مداوم در بيماران مبتلا به بيماري قند توانايي سيستم دفاعي بدن و همچنين قدرت دوباره سازي سلول هاي زخمي شده را كم مي كند. ميزان قند خون بالا به سلول هاي بدن استرس تمام وقت وارد مي كند.

 

كاهش وزن بدون تغيير در نحوه غذا خوردن يا تحرك و گرسنگي شديد

جذب قند توسط سلول هاي بدن كه به علت بيماري قند كاركردشان مختل شده است، باعث مي شود كه فرد مبتلا به اين بيماري هميشه احساس گرسنگي كند. از سوي ديگر، دفع مدام آب و كالري از بدن باعث مي شود كه كالري جذب شده مدت زيادي در بدن باقي نماند. بنابراين افراد مبتلا به بيماري قند هميشه گرسنه اند، اما لزوما اضافه وزن ندارند، بلكه با كاهش وزن هم مواجه مي شوند.

 

بي حسي و مورمور شدن بيش از حد اندام بدن

از آنجايي كه بيماري قند به طور مستقيم بر سيستم گردش خون بدن تاثير دارد، باعث ايجاد آسيب هاي جدي به سيستم عصبي بدن مي شود. اين آسيب ها منجر به بي حسي دست ها و پاها مي شود. به همين دليل است كه برخي افراد مبتلا به بيماري قند مجبور به قطع اعضاي بدن مي شوند.

ديابت-روز جهاني پیشگيري از ديابت ,

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.