غربالگری سرطان دهانه رحم، چرا و چگونه؟
غربالگری سرطان دهانه رحم، چرا و چگونه؟

سرطان دهانه رحم (سرویکس) یکی از سرطان های شایع در خانم ها می باشد. این سرطان معمولاً در مراحل اولیه بدون علایم است و تنها در مراحل پیشرفته علایم همراه با درد نشان می دهد و متأسفانه درمان آن در مراحل پیشرفته بسیار سخت خواهد شد؛ به همین دلیل انجام غربالگری جهت تشخیص زودهنگام آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علت سرطان دهانه رحم سال ها ناشناخته بود اما اخیراً ثابت شده است عامل اصلی این سرطان در اکثر موارد ویروس پاپیلومای انسانی است که درخانمهایی که فعالیت جنسی را درسنین پایینتر آغاز نموده یا شریکهای جنسی متعددی داشته اند، بیشتر دیده می شود. ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) علت یکی از شایعترین بیماری های مقاربتی محسوب می شود به طوری که تخمین زده شده از هر 10 خانم، 8 نفر آنها تا سن 50 سالگی یکبار به این ویروس مبتلا می شوند. به طور کلی بیش از صد نوع ویروس پاپیلوما شناسایی شده که به دو گروه کم خطر و پر خطر تقسیم بندی می شوند. گروه کم خطر باعث بروز زگیل تناسلی و گروه پر خطر با ایجاد تغییرات سلولی، باعث سرطان دهانه رحم می شود. معاینات منظم و دوره‌ای و انجام آزمایش پاپ اسمیر با توجه به نظر پزشک و ماما، یکی از موثرترین اقدامات پیشگیرانه سرطان دهانه رحم و الگویی موفق در کاهش مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان به شمار می‌رود.

پاپ اسمیر:

یکی از تستهای ضروری بانوان، تست پاپ اسمیر است که روشی مؤثر در تشخیص زودرس سرطان دهانه‏ رحم است كه در آن با یك معاینه ساده چند سلول از دهانه رحم برداشته شده و زیر میكروسكوپ پس از رنگ آمیزی دیده می شود و در صورتی كه تغییرات سلولی در جهت بدخیم شدن از خود نشان بدهد، برای پیشگیری از ایجاد تومور و مشكلات بعدی، اقدامات زودرس انجام می شود. این كار در همه خانم هایی كه فعالیت جنسی را آغاز كرده اند( پس از ازدواج )، انجام می شود و مخصوصاً افرادی كه از سن پائین فعالیت جنسی را آغاز كنند به دلیل خطر بیشتر باید مورد توجه خاص قرار گیرند.

مواردي که پیش از نمونه گیري باید بررسی شوند :

  • زمان تست را طوري تنظیم کنید که در دوره خونریزي عادت ماهیانه نباشد.
  • حداقل دو روز قبل از تست، فعالیت جنسی نداشته باشید.
  • دو روز قبل از تست، شسشوي واژن نداشته باشید.
  • حداقل دو روز قبل از تست، از تامپون، کرم هاي واژینال و هیچ دارویی استفاده نکرده باشید.

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

انجام پاپ‌ اسمیر كمتر از یک دقیقه طول می‌كشد، درد چندانی ندارد و فقط در حد یك معاینه ساده زنانه است. 
درواقع‌ گیرنده‌های درد در دهانه رحم بسیار كم هستند. اگر هم دهانه رحم التهاب داشته باشد، ممكن است با انجام این تست مقداری لكه‌بینی یا خونریزی ایجاد شود. اما جای نگرانی وجود ندارد و برای این التهاب نیز دارو تجویز می‌شود. 

هر چند وقت یکبار انجام تست پاپ اسمیر لازم است؟

این که یک خانم باید هر چندوقت یکبار این آزمایش را انجام دهد، بستگی به سن فرد و نتایج تست‌های پاپ اسمیر گذشته دارد. 

  • خانم‌ها پس از ازدواج باید سالی یک بار این آزمایش را انجام دهند. 
  • خانم هایی که 3 تست پاپ اسمیرمتوالی نرمال داشته اند می توانند در فواصل بیشتر طبق دستور پزشک تست را انجام دهند. 
  • خانم‌های بالای 65 سال نیز اگر همه شرایط زیر را دارا باشند، می‌توانند دیگر این آزمایش را انجام ندهند:
  • به صورت مرتب تا سن 65 سالگی تست پاپ اسمیر را انجام داده‌اند.
  • نتیجه سه تست پشت سر هم پاپ اسمیر آن‌ها نرمال بوده است.
  • در طی 15 سال اخیر هیچ یک از نتایج تست‌ پاپ اسمیر آن‌ها غیرعادی نبوده است. 

نتایج پاپ اسمیر:

پاپ اسمیر طبیعی: اگر نتیجه پاپ اسمیر طبیعی باشد، به معنای این است که دهانه رحم طبیعی به نظر می‌رسد.
پاپ اسمیر غیرطبیعی: به معنی اینست که سلول‌هایی که بررسی شده‌اند دارای ظاهر طبیعی نبوده‌اند که گاهی در این حالت آزمایش را تکرار می‌کنند.

در صورت مثبت بودن پاپ اسمیر، پزشک متخصص برای ادامه بررسی آزمایش‌های متفاوتی مانند آزمایش کولپوسکوپی را بررسی می‌کند. در آزمایش کولپوسکوپی با استفاده از یک میکروسکوپ مخصوص، دهانه رحم و واژن را معاینه می‌کنند. پاپ اسمیر در مواردی عفونت را نیز نشان می‌دهد. اما برای بررسی بیماری‌های مقاربتی و آمیزشی روش مطمئن و دقیقی نیست. برای تشخیص این بیماری‌ها نیاز به آزمایش‌‌های اختصاصی است.

سرطان , سرطان دهانه رحم , غربالگری سرطان , سرطان سرویکس , سرطان زنان ,

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.