معرفی 9 آزمایش غربالگری دوران بارداری
معرفی 9 آزمایش غربالگری دوران بارداری

مراقبتهای بهداشتی زمان بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردارند زیرا این مراقبتها، سلامت حداقل دو نفر را تضمین میکنند. در این مقاله قصد داریم 9 آزمایش غربالگری این دوران را به طور کامل معرفی کنیم...

مراقبتهای مورد بحث شامل بررسی های پاراکلینیکی، معاینات بالینی و تستهای آزمایشگاهی است که به مورد اول در مقاله "معرفی ۶ سونوگرافی دوران بارداری" پرداخته ایم. مورد دوم توسط پزشک معالج انجام میپذیرد و

آزمایش های دوران بارداری عبارتند از:

  • آزمایش VDRL : برای اطمینان از عدم ابتلا به سیفلیس
  • آزمایش HIV: برای اطمینان از عدم ابتلا به ایدز
  • آزمایشهای مربوط به سرخجه و هپاتیت ب
  • آزمایش شمارش سلولهای خونی

 

همچنین انجام 5 تست آزمایشگاهی زیر در مورد زنان باردار توصیه می شود که عبارتند از :

  • آزمایش اندازه گیری آلفافیتوپروتئین (AFP)
  • آزمایش غربالگری دیابت حاملگی
  • آنتی بادی های Rh
  • عفونتهای مهبل
  • سایر عفونتها

 

1.اندازه گیری آلفافیتوپروتئین در سرم مادر:

این آزمایش بیشتر برای تشخیص نقایص لوله عصبی جنین (که بعدها مغز و نخاع را به وجود می آورد) انجام می شود. بهترین زمان اندازه گیری این ماده در خون مادر هفته های 15 تا 20 بارداری است. توجه داشته باشید که نتیجه این آزمایش ها حتما باید توسط پزشک معالج تفسیر شده و در صورت نیاز مبادرت به انجام آزمایش های بعدی و سونوگرافی شود.

2.غربالگری دیابت حاملگی:

مهمترین اختلال متابولیک مادر در طول بارداری، دیابت حاملگی است. امروزه بسیاری از متخصصین و مراکز معتبر بر این عقیده اند که باید غربالگری دیابت را در تمام زنان باردار انجام داد. بهترین زمان برای انجام این آزمایش، هفته های 24 تا 28 حاملگی است اما در مورد زنان باردار در معرض خطر یعنی کسانی که 30 BMI>، سابقه مرده زایی، حداقل 2 بار سقط خودبه خودی، تولد نوزاد با وزن مساوی یا بیشتر از 4 کیلوگرم، سابقه فامیلی دیابت و سابقه دیابت حاملگی قبلی دارند، توصیه می شود که در هنگام اولین مراجعه (پیش از هفته 24 و یا بین هفته های 24 تا 28 حاملگی) حتما از نظر دیابت مورد بررسی قرار گیرند.

نحوه انجام آزمایش دیابت:

خانم باردار ناشتا مراجعه نموده و در ابتدا از او نمونه خون ناشتا گرفته می شود. سپس محلول گلوکزی به او داده میشود که او باید آنرا در مدت 5 دقیقه بنوشد (معمولا تحمل مایع خنک برای بیماران آسانتر است)، سپس بعد از یک و دو ساعت دوباره از او نمونه خون گرفته می شود. اگر نتیجه آزمایش، یکی از سه مورد جدول زیر باشد، بیمار با تشخیص دیابت بارداری نیاز به اقدامات لازم و پیگیری خواهد داشت:

قند خون ناشتا (میلی گرم/میلی لیتر)

بیشتر از 91

قند خون 1 ساعت پس از مصرف گلوکز

بیشتر از 180

قند خون 2 ساعت پس از مصرف گلوکز

بیشتر از 155

3.غربالگری مجدد برای آنتی بادی های Rh:

تعیین گروه خونی و مثبت یا منفی بودن Rh باید در همه خانمها پیش از بارداری انجام شود و تمام زنان Rh منفی که در ابتدای حاملگی، آمپول روگام (که برای حساسیت زدایی مادر استفاده می شود) دریافت نکرده اند؛ باید بین هفته های 26 تا 28 حاملگی مورد آزمایش مجدد قرار گیرند. پزشک معالج بر اساس نتیجه آزمایش در زمینه تزریق آمپول روگام و یا سایر اقدامات لازم تصمیم خواهد گرفت.

4.بررسی عوامل عفونی در مادر:

غربالگری آنتی بادی های ضدتوکسوپلاسما، سرخجه، سیتومگالوویروس و تب خال که جمعا تحت عنوان گروه TORCH نامیده می شوند، این عوامل می توانند با ایجاد عفونت در محیط رحم، عوارض زیادی بر جنین برجا بگذارند.

5.غربالگری عفونتهای واژن:

در برخی از زنان باردار، میکروبهای ریزی در محیط واژن رشد می کنند که می توانند سبب عفونت کیسه جنین و پارگی زودرس آن شوند. برای تشخیص این وضعیت که می تواند حیات جنین را به خطر بیندازد، ساده ترین کار آنست که هر خانم باردار تحت معاینه واژن قرار گرفته و نمونه ای از ترشحات داخل واژن وی تهیه و به آزمایشگاه ارسال شود (این تست، پاپ اسمیر نامیده می شود). توجه داشته باشید که این عفونتها غالبا بدون علامت هستند اما رسیدگی به آنها اهمیت خاصی دارد...

غربالگری , بارداری , آزمایش بارداری , غربالگری بارداری , آزمایش های دوران بارداری , تست بارداری ,

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.