کاربردهای شیمی درمانی و عوارض جانبی آن چیست؟
کاربردهای شیمی درمانی و عوارض جانبی آن چیست؟

شيمي درماني، استفاده از يك دارو يا مواد شيميايي براي درمان يك بيماري است. داروها به وسيله گردش خون به سلول هاي غير طبيعي رسيده، به آنها حمله كرده و آنها را متلاشي مي كنند. گاهي اوقات سلول هاي سالم نيز آسيب مي بينند. صدمه به سلول هاي سالم علت بروز عوارض جانبي درمان است . سلولهای سالم معمولا قدرت ترمیم و بازسازی خود را دارند...

شیمی درمانی را می توان برای موارد زیر مورد استفاده قرار داد :

- درمان سرطان
- جلوگیری از پخش و انتشار سرطان
- آهسته کردن سرعت رشد سرطان

آیا شیمی درمانی تنها راه درمان سرطان می باشد؟
گاهی اوقات تنها راه درمان سرطان شیمی درمانی می باشد. بیشتر اوقات، میتواند بخشی از یک برنامه درمانی شامل جراحی و پرتودرمانی باشد.
• ممکن است قبل از جراحی و پرتودرمانی از شیمی درمانی جهت کوچک کردن تومور استفاده شود.
• ممکن است پس از جراحی و پرتودرمانی برای کمک به کشتن سلولهای سرطانی باقیمانده استفاده شود.
• ممکن است با درمانهای دیگر اگر سرطان بازگردد استفاده شود.

چرا روش اجرای شيمي درماني در همه بیماران یکی نیست؟

نحوه تجویز شیمی درمانی، نوع داروها و فواصل انها بسیار متنوع است و بستگی به نوع سرطان، مرحله بیماری و شرایط جسمانی بیمار دارد ولی برنامه اجرای شیمی درمانی ترکیبی از روزهای درمان و فواصل استراحت می باشد. شيمي درماني مي تواند به روش هاي متفاوتي داده شود: داخل وريدي، خوراکی، تزريقی (تك دوز) يا استفاده بر روي پوست و معمولاً مصرف داروهاي شيمي درماني درد ندارد.
عوارض جانبی شیمی درمانی:
بیمار ممکن است هيچ كدام از اين عوارض را نداشته باشد يا فقط اندكي ازانها را داشته باشد. عوارض جانبي و شدت آنها ، بستگي به نوع و مقدار شيمي درماني دريافتي و نيز چگونگي واكنش بدن دارد.
شايع ترين عوارض عبارتند از:
خستگی، تهوع و استفراغ، بي اشتهايي، اسهال، يبوست، ناراحتي دهان و گلو، ريزش مو، احتمال عفونت كه با علایمي مثل تب، لرز، عرق كردن هنگام خواب، اشكال در دفع ادرار و سرفه شديد بروز ميكند. ناراحتي پوستي، نامنظم شدن عادت ماهانه و يا قطع آن در خانم ها، احساس ضعف، خستگي و تنگي نفس، خواب رفتگي و گزگز در انگشتان، اختلال در تعادل، تورم صورت، دستها، پاها و يا شكم. (تمام این عوارض با حداکثر شدت درهمه بیماران اتفاق نمی افتد)
تاثیر شیمی درمانی بر خانواده بیمار:

سرطان واگیردار نیست و بیمار می تواند به دوستان و خانواده خود نزدیک شوید. تحت شیمی درمانی بودن به هیچ فردی آسیب نمی زند. فقط تا جایی که امکان پذیرست افراد حامله و کودکانی که عضو خانواده فرد شیمی درمانی شونده هستند، از سرویس بهداشتی جداگانه ای استفاده کنند.

نحوه تغذیه درحین شیمی درمانی:

در طي شيمي درماني بهتر است تا حد امکان از مواد غذايي سالم و تازه استفاده شود. مصرف گوشت، مرغ، ماهي، سبز يها و ميوه ها توصيه ميشود. پرهيز غذايي خاصي وجود ندارد ، مگر در افرادي كه قبل از شيمي درماني به علت مشكلات ديگري مثل دیابت(قند)، افزايش چربي خون يا فشار خون مجبور به رعايت رژيم غذايي خاصي بوده اند.
اهمیت مراقبت های پیگیرانه:

مهم نیست بیمار چه نوع سرطانی دارد، پس از اتمام شیمی درمانی نیز نیازست که پزشک او را ملاقات کند. پزشک پیشرفت بیمار را تحت نظر می گیرد و کمک می کند تا با مشکلات خود کنار بیاید.

شیمی درمانی , عوارض شیمی درمانی , سرطان , درمان سرطان ,

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است...