• اغلب سرطان‌های سینه از سلول‌هایی که جدار مجاری را می‌پوشانند، منشاء می‌گیرند (که به آنها سرطان داکتال یا مجرایی گفته می‌شود)؛ بعضی دیگر از سلول‌های غدد ترشح‌کننده شیر منشاء می‌گیرند (که به آنها سرطان لوبولار گفته می‌شود) و تعداد کمی ‌از سایر بافت‌ها منشاء می‌گیرند.
  به همین منظور بررسی هرچه بهتر مجاری بافت سینه بسیار حائز اهمیت است. داکتوگرافی (که همچنین گالاکتوگرافی یا داکتوگالاکتوگرافی نیز نامیده می شود)، یک روش تصویربرداری تشخیصی (با استفاده از اشعه X) است و برای ارزیابی ضایعاتی که باعث ترشحات پستان شده، استفاده می گردد. در این روش، یک لوله پلاستیکی بسیار ظریف در ابتدای مجرای نوک پستان تعبیه شده و ماده حاجب برای مشخص کردن ظاهر و مشخصات ظاهری مجرا به داخل آن تزریق می‌شود و سپس با اشعه X عکس‌برداری می‌شود. این روش برای تشخیص غده‌های داخل مجاری غدد پستان کاربرد دارد.
  بافت پستان خانم‌ها از چندین قسمت تشکیل شده است:
  لوبول‌ها : غددی که شیر تولید می‌کنند.
  مجاری : لوله‌های کوچکی که شیر را از غدد تولیدکننده شیر به نوک پستان انتقال می‌دهند.
  بافت چربی
  بافت همبند
  عروق خونی

  به تصویر حاصله از گالاکتوگرافی ، گالاکتوگرام می گویند که نمایانگر مجرای شیری است. این روش تشخیصی در حیطه خود بسیار حائز اهمیت است، چرا که می تواند نیاز به اعمال جراحی را نیز کاهش دهد...

  در مرکز پرتوطب آزما این تصویربرداری قابل انجام است
  آدرس: قم، بلوار امام موسی صدر (خاکفرج)، روبروی پل شهید رجایی
  تلفن: ۳۱۱۹-۰۲۵
  تلگرام نوبت دهی:
  @PartoTebAzma

© تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه برای گروه تشخیصی درمانی فرجاد محفوظ بوده و استفاده از مطالب و محتوای سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.