سونوگرافی های روتین بارداری

به گزارش مجله خبری گروه تشخیصی درمانی فرجاد برای چکاپ سلامتی مادر و جنین، سه سونوگرافی به طور معمول توسط پزشک زنان و زایمان برای خانم باردار درخواست می شود. 

 

 سونوگرافی های روتین بارداری:

اولین سونوگرافی دوران بارداری برای تشخیص محل بارداری، قلب و جفت جنین می باشد.

زمان مناسب:

هفته های ۶-۵ بارداری

 

سونوگرافی غربالگری سه ماهه ی اول بارداری (سونوگرافی NT):

 برای تشخیص بیماریهای ژنتیکی از جمله سندروم داون و ... انجام میشود.

زمان مناسب:

هفته های ۱۳-۱۱ بارداری

 

سونوگرافی غربالگری سه ماهه ی دوم (سونوگرافی آنومالی)

برای اطمینان پیدا کردن از سلامت کامل تمام اعضای جنین می باشد.

زمان مناسب:

هفته های ۲۲-۱۸ بارداری

جنسیت جنین در این سونوگرافی تا حد زیادی قابل تشخیص است نه به صورت قطعی. موقعیت قرار گیری جنین می تواند تشخیص را سخت کند . تنها راه قطعی فهمیدن جنسیت جنین صبر کردن تا تولد است.

 

سونوگرافی چیست :

سونو گرافی، امواج صدا با فرکانسی است که برای انسان قابل شنیدن نیست. این امواج با فرکانس بالا را به داخل بدن می فرستند و سپس یک گیرنده این امواج را که منعکس کننده ی اندام ها و سایر ساختار های بدن هستند را جمع آوری می کند. و با تجزیه و تحلیل این داده ها می توان تصاویر را ایجاد کرد. سونوگرافی معمولا به آمادگی کمی نیاز دارد. ممکن است پزشک چند ساعت منع از خوردن و نوشیدن قبل از اسکن را توصیه کند.

سونوگرافی کاملا بدون درد است و به دلیل استفاده از امواج صوتی به جای اشعه، هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای برای مادر و جنین ندارد اما باید از سونوگرافیهای بی مورد و بدون هماهنگی با پزشک معالج پرهیز کرد.

در مراکز تصویربرداری فرجاد ( مرکز پرتوطب آزما و مرکز تابش پرتو)، انواع سونوگرافی های دوران بارداری، توسط پزشکان مجرب (خانم) انجام می پذیرد.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com