روز جهانی پرستار (22 اردیبهشت 1401)

به گزارش مجله خبری گروه تشخیصی درمانی فرجاد این روز به مناسبت زادروز فلورانس نایتینگل در سال ۱۸۲۰، ۱۲ می پرستار مشهور جهان،نامگذاری شده است. یک پرستار انگلیسی که پرستاری مدرن توسط او بنیان شد.

200 سال پیش در چنین روزی فلورانس نایتینگل در فلورانس شمال ایتالیا زاده شد. ۳۱ ساله بود که به آلمان رفت و در رشته پرستاری تحصیل و کارآموزی کرد و ۴۰ ساله بود که پس از دریافت نشان افتخار انگلیس، نخستین مدرسه عالی آموزش پرستاری را در لندن بنیان نهاد و پایه پرستاری نوین را ریخت. او در کارش چنان تلاشگر بود که به ضعف بدنی دچار و ازکار افتاده و گوشه‌‌گیر شد به ویژه که در سال‌‌های کهولت بینایی‌اش را از دست داد.

فلورانس نایتینگل در ۹۰ سالگی در لندن درگذشت.

روز جهانی پرستار 12 می

اهمیت روز جهانی پرستار

پرستاران قشر دلسوز جامعه محسوب می‌شوند. این موضوع را در این روزهای همه‌گیری کرونا به‌خوبی متوجه شده‌ایم؛ چراکه در صف اول مقابله با بیماری کووید ۱۹ قرار دارند.

پرستاران همانند پزشکان و دیگر کادر درمانی به‌طور مداوم مراقبت‌های لازم و دلسوزانه را از همه بیماران انجام می‌دهند و بدون وقفه در طول روز و شب مشغول به کار هستند. پرستاران از اولین افرادی هستند، که هنگام بحران در خط مقدم قرار می‌گیرند.

طبق نظریه سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از نیمی از کارکنان بخش درمان را پرستاران تشکیل می‌دهند، با این حال همچنان با کمبود پرستار در سراسر جهان مواجه‌ایم.

 

نقش مهم پرستاران در درمان بیماران

قطعا نقش تاثیرگذار پرستاران در روند درمان بیماران بر کسی پوشیده نیست. نقش اصلی آنها حمایت و مراقبت از بیماران برای به دست آوردن سلامتی کامل است. آنها مسئولیت‌های مختلفی را بر عهده دارند، بخشی از عملکرد آنها در کادر درمان به شرح زیر است:

  • سوابق بیماری و علائم بیمار را ثبت می‌کند.
  • جهت برنامه‌ریزی درمان بیمار با تیم درمان همکاری‌های لازم را دارد.
  • جهت به دست آوردن سلامتی و تندرستی بیماران همکاری‌های لازم و کامل را خواهد داشت.
  • طی روند درمان بیمار، شرایط او را کنترل می‌کند و علائم را به‌طور دقیق به ثبت می‌رساند.
  • داروهای لازم و روش‌های مصرف آنها را به بیماران بازگو می‌کند.
  • در صورت نیاز از تجهیزات پزشکی برای بیماران استفاده می‌کند.
  • آزمایشات تشخیصی توسط پرستاران برای بیماران انجام می‌گیرد.
  • به بیماران توصیه‌های لازم را جهت مدیریت شرایط خود ارائه می‌دهد.
  • به بیماران در صورت نیاز، مشاوره‌های لازم را می‌دهد.

 

در ادامه به این موارد نیز توجه داشته باشید:

مراقبت از بیمار

پرستاران در طول روز و شب از بیماران مراقبت می‌کنند. کنترل نیازهای جسمی، پیشگیری و کمک به روند درمان از عملکرد مثبت آنهاست. روند و پیشرفت درمان را تحت نظر دارد، در صورت نیاز به اقدام خاصی، در هر لحظه به بیمار کمک‌رسانی خواهد کرد.

 

حمایت از بیمار

بیمار اولویت اول هر پرستاری است. در این مواقع پرستاران از منافع بیمار و حفظ عزت او در طول درمان مراقبت می‌کند.

روز جهانی پرستار 22 اردیبهشت

برنامه‌ریزی جهت مراقبت

پرستار به‌طور مستقیم جهت تصمیم‌گیری برای اقدامات درمانی بیماران نقش بسیار مهمی دارد. با این حال که پزشکان و متخصصان تصمیم نهایی را برای درمان بیماران می‌گیرند؛ اما باید از سوی پرستاران اطلاعات دقیقی از شرح حال بیمار و روند درمان گزارش شود.

 

آموزش و پشتیبانی از بیمار

از آنجایی که روند درمان و مصرف داروی بیماران پس از ترخیص از بیمارستان ادامه دارد، باید آموزش‌های لازم برای کنترل شرایط خود از سوی پرستاران وجود داشته باشد. پرستاران در این مواقع نکات لازم را به بیمار یا همراهان او توضیح می‌دهند تا روند درمان به موفقیت طی شود.